Praga – kawalerka - MUM Studio
x x

Praga – kawalerka

Projekt:

Praga – kawalerka

Lokalizacja:

Warszawa

Powierzchnia:

32 m²

Rok:

2021

.

Wielkomiejskie mieszkania często łączy problem ograniczonej przestrzeni. Projektując trzydziestometrową kawalerkę, głównym zadaniem było zminimalizowanie kompromisów wynikających z niewielkiego metrażu. Przyszły lokator oczekiwał przestrzeni multifunkcyjnej, intuicyjnej i wygodnej. Dlatego wybierając poszczególne elementy wyposażenia, należało dokładnie przestudiować ich potencjalne zastosowanie w więcej niż jednym celu.

Niewielka przestrzeń kuchenna w tym projekcie jest wyjątkowo przyjazna przyjmowaniu gości. Z myślą o nich powstał kącik przy łukowym oknie i długie siedzisko, spełniające także rolę ukrytego schowka. Dodatkowe miejsce zapewnia stolik z krzesłami oraz otwierany sekretarzyk, służący jako przestrzeń biurowa. Chwilę później ten sam zestaw stanie się wyposażeniem jadalni i przedłużeniem blatu roboczego przy przygotowaniu kolacji dla przyjaciół.

Kuchnia jest prosta i kompaktowa, zrezygnowaliśmy ze zbędnych ozdobników które nie lubią się z małymi pomieszczeniami. Funkcję dekoracyjną pełni kolor mebli kontrastujący z grafitem ścian i kanapy. Otwarte szafki kuchenne optycznie zwiększają przestrzeń i pozwalają szkliwu odbijać światło. Kuchenna zabudowa sięga sufitu- półki do których trudniej dotrzeć na co dzień, mogą stanowić miejsce do przechowywania.

Dzięki szerokiej funkcjonalności części kuchennej, salon pozostaje do dyspozycji gospodarzy i pod osłoną nocy przemienia się w sypialnię. Lekkie stoliki kawowe służą wtedy jako szafki nocne. Grube ozdobne zasłony radzą sobie z zaciemnieniem przestrzeni na tyle, aby była komfortowa do spania. Dodatkową intymność w części sypialnej ma zapewnić regał, który dzięki funkcjonalnym kółkom może w każdej chwili  odsunąć się w cień i oddać przestrzeń innym celom.

Oświetlenie kawalerki to strategiczny element, grający na korzyść małego metrażu. Jest skromne w formie, ale przykuwa oko dzięki umieszczeniu w strategicznych punktach.

Przestrzenie mieszkania spajają akcenty wykonane z czarnej matowej stali: od regału, przez wieszak na okrycia wierzchnie, po czarną armaturę i wykończenie prysznica.